CREATOR – Celostno načrtovanje in eksperimentalno modeliranje električnih motorjev

Sodelujoče raziskovalne organizacije: AVL List GmbH (Advanced Simulation Technologies, Graz), Univerza v Ljubljani, Fakulteta za elektrotehniko, Laboratorij za električne stroje

Fakulteta za elektrotehniko

Članica UL: Fakulteta za elektrotehniko

Šifra: L2-50084

Naslov: Celostno načrtovanje in eksperimentalno modeliranje električnih motorjev

Akronim: CREATOR

Trajanje: 01.10.2023 – 30.09.2026

Letni obseg: 1,58 FTE

Vodja: prof. Damijan Miljavec

Veda: Tehniške vede

Sestava projektne skupine: povezava na SICRIS

Bibliografske referenca: povezava na SICRIS

Raziskovalni projekt je (so)financiran s strani ARIS (Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije) in AVL List GmbH (Advanced Simulation Technologies, Graz).

Vsebina projekta:

Razvili bomo specializirano programsko kodo, ki bo omogočala celosten pristop k oblikovanju sinhronskih električnih motorjev brez trajnih magnetov. Sam postopek oblikovanja električnega motorja temelji na kompleksnem teoretičnem ozadju in vključevanju različnih tehnoloških vplivov in fizikalnih pojavov (kot so električna in magnetna polja, prenos toplote, mehanika itd.). Vsi tej vplivi in pojavi pa so med seboj vzajemno soodvisni. Naš predlagani pristop bo torej združil idejno zasnovo, več-fizikalno obravnavo, tehnološki vidik proizvodnje in materialne stroške v enovit ekspertni sistem za oblikovanje tovrstnih električnih motorjev.

V projektu se bomo osredotočili na štiri glavne sklope:

  • Raziskovanje temeljnih fizikalnih pojavov, vključno z naprednim modeliranjem in meritvami,
  • Ekspertni sistem za oblikovanje sinhronskih električnih motorjev brez trajnih magnetov, ki vključuje njihovo več-fizikalno konceptualno zasnovo,
  • Digitalni dvojček obravnavanega električnega motorja za povezavo digitalnega sveta z resničnim,
  • Razvoj metodologije, ki bo omogočila formiranje platforme za eksperimentalno modeliranje električnih motorjev (DPP platforma) sestavljene iz malih in srednjih podjetji (SME iz Slovenije in Avstrije).
85%

Product Quality Index

92%

Energy Generation

Reflective

Reflective

Znotraj projekta REFLECTIVE, sofinanciranega s strani EU, bomo skupaj s partnerji iz več evropskih držav razvili in demonstrirali inovativen modularen koncept električnega vozila velikosti L7 za uporabo v mestih. Naloga Laboratorija za električne stroje kot predstavnika Univerze v Ljubljani v konzorciju bo sestaviti pogonski sklop za malo električno vozilo, kjer bomo imeli popoln nadzor nad pretokom energije. S tem bomo lahko zmanjšali porabo le‑te in podaljšali domet vozila.

VISION-xEV

V projektu VISION-xEV, sofinanciranem s strani EU, razvijamo virtualne komponente za, ki se uporabljajo v pogonih električnih in elektrificiranih vozilih, in demonstriramo njihovo integrirano delovanje v virtualnem svetu. Elektrificiran pogonski sklop je namreč kompleksen mehatronski sistem, ki mora zadostiti vsem funkcionalnim in obratovalnim zahtevam.