MOTZART – Učinkovitejši elektromotorji z razvojem ekspertnega sistema in novih tehnologij
Upravičenec (koordinator): SiEVA d.o.o., podjetje za razvoj in trženje v avtomobilski industriji d.o.o.
Ostali partnerji: Univerza v Ljubljani – Fakulteta za strojništvo, Univerza v Ljubljani – Fakulteta za elektrotehniko, Univerza v Mariboru – Fakulteta za elektrotehniko, računalništvo in informatiko, Kolektor Group d.o.o.
Vrednost projekta: 3.156.167,50 EUR
Višina sofinanciranja: 1.998.008,00 EUR
Prednostno področje SPS: Mobilnost
Obdobje izvajanja: 01.10.2018 – 30.08.2021
Naložbo sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj.
Vsebinski opis projekta:
Projekt bo usmerjen v nadgradnjo kompetenc in izdelkov v celotni verigi proizvodnje elektromotorskih pogonov; od štancanja lamel, sestavljanja rotorskih in statorskih paketov do razvoja močnostnih modulov in vodenja celotnih elektromotorskih pogonov.
Projekt MOTZART bo sledil globalnemu cilju doseganja višje dodane vrednosti slovenske industrije na področju sistemov za e-mobilnost z doseganjem še višje stopnje odličnosti in uveljavljanja vloge predrazvojnega dobavitelja na ključnih področjih glavnih in pomožnih elektromotorskih pogonov.
Učinki projekta se bodo odražali v:
- skrajšanem času in nižjih stroških razvoja,
- hitrejšem prenosu podatkov med razvojnimi in izdelovalnimi procesi in
višji stopnji ponovljivosti, robustnosti, natančnosti in čistosti v proizvodnem procesu, - energetsko izboljšani in kompaktnejši zasnovi elektromotorskega pogona tudi,
izboljšanih zanesljivosti delovanja elektromotorskega pogona ter delovanje v zahtevnih okoljih (korozivni mediji, višje temperature).
Product Quality Index
Energy Generation
Električni motorji premium energijskega razreda
Sodelujoče organizacije: DOMEL Holding, d.d., DOMEL, Elektromotorji in gospodinjski aparati, d.o.o. in Univerza v Ljubljani, Fakulteta za elektrotehniko, Laboratorij za električne stroje
Članica UL: Fakulteta za elektrotehniko
Šifra: L2-8187
Naslov: Električni motorji premium energijskega razreda
Obdobje izvajanja: 01.05.2017 – 30.04.2020
Letni obseg: 1,58 FTE
Vodja: prof. dr. Damijan Miljavec
Veda: Tehniške vede
Sestava projektne skupine: povezava na SICRIS
Bibliografske referenca: povezava na SICRIS
Raziskovalni projekt je (so)financiran s strani ARRS (Javne agencije za raziskovalno dejavnost Slovenije)
Vsebinski opis projekta:
Glede na prihajajoče Evropske direktive o okoljsko primerni zasnovi sesalnikov je osnovni namen projekta razviti energijsko visoko učinkovit in dimenzijsko optimiziran pogon sesalne enote z električnim motorjem. Ti pogoni bodo omogočili projektnima partnerjema iz Holdinga Domel, zasedbo enega od vodilnih mest proizvajalca energijsko najučinkovitejših električnih motorjev (elektronsko komutirani motorji s trajnimi magneti) v svetu, ki bo s svojimi lastnostmi zasedal vodilno mesto na področju energijske učinkovitosti najvišjega premium razreda (A+, A++, A+++). Nosilcu predlaganega projekta Fakulteti za elektrotehniko Univerze v Ljubljani pa bodo rezultati projekta omogočili pridobitev novih znanj na področju razvoja električnih motorjev in drugih električnih motorev, ki bodo študentom in raziskovalcem ponujale odlično priložnost za izobraževanje in pridobitev novih izkušenj v skupini vrhunskih znanstvenikov, pedagogov in strokovnjakov iz industrije. Z razvojem električnih motorjev premium razreda bodo projektni partnerji skupaj razvili in vpeljali novo metodologijo in s tem novo smer oblikovanja električnih motorjev. Ta bo vključevala uporabo novih materialov, nove sklopljene fizikalne modele električnih motorjev integrirane v najnovejše optimizacijske algoritme in uporabo nove inovativne merilne proge v povratni zanki z optimizacijskim procesom. Realistični modeli bodo temeljili na podrobni sklopljeni fizikalni analizi elektromagnetnih, termičnih in mehanskih pojavov v električnem motorju.
Karakterizacija fizikalnih vplivov zahteva večstopenjsko sklopljene tako 2D kot tudi uporabo 3D modelov motorjev na podlagi metode končnih elementov tako v časovno stacionarnem kot tudi v tranzientnem načinu izračuna. Za raziskavo prostora možnih rešitev s ciljem doseganja optimalne bomo uporabili klasične in stohastične metode optimizacije ter metode statistične optimizacije. Nova inovativna merilna proga za določanje lastnosti razvitih električnih motorjev v povratni zanki z optimizacijskim procesom bo omogočala njihovo izboljšavo in hitrejšo diagnostiko kvalitete numeričnih modelov. Na podlagi dobljenih rešitev za niz hitro tekočih električnih motorjev (povišani vrtljaji na 60000 ob/min) manjših moči “premium” energijskega razreda bodo sesalne enote dosegale boljšo učinkovitost, kot jo imajo sedanje. To pomeni izboljšanje izkoristkov samih motorjev iz sedanjih 73 % na 88 % pri znižani vhodni moči na 300 W (A+++) in dalje dvig izkoristka sesalnih enot iz 47% na 55%. Izvirnost novih električnih motorjev se bo kazala tudi v manjši količini vgrajenega materiala, nižji porabi energije pri njihovi proizvodnji, nižji zvočni in elektromagnetni obremenitvi okolice. Seveda bodo »premium« električni motorji uporabni tudi na drugih področjih, kar pa bo utrdilo partnerjev položaja na trgu električnih motorjev. Hkrati pa se bo okrepilo sodelovanje in dvosmerni pretok znanja med akademskim okoljem in industrijo. Zaradi dviga obratovalnih hitrosti vrtenja bodo prišli do izraza tako imenovani parazitni efekti, kateri bodo zniževali izhodne lastnosti obravnavanih motorjev. To so efekti, ki ne prispevajo h koristni pretvorbi energije in niso izraziti pri konstrukcijah v konvencionalnih obratovalnih pogojih (dvajset krat nižje hitrosti vrtenja). Sedanji način oblikovanja motorjev ne vključuje zajemanje teh efektov in dobljeni rezultati bi precenili zmogljivost tako razvitih motorjev. Zato je potrebno razviti novo metodologijo izračuna, ki bo vpeljala nove ustrezne materiale in geometrije električnih motorjev želenega energijskega razreda učinkovitosti. Pojav parazitnih efektov torej zahteva uporabo sklopljenih fizikalnih modelov povezanih v optimizacijske zanke in posamične detajlne analize v 3D prostoru. Brez vpeljave novih skupnih znanj vseh sodelujočih partnerjev v proces oblikovanja električnih motorjev z optimizacijo in uporabo sklopljenih modelov je praktično nemogoče razviti ustrezne konstrukcije, ki bi zagotavljale motorje premium energijskega razreda učinkovitosti.
Product Quality Index
Energy Generation
EVA4green – Ekološki Varen Avtomobil za zeleno mobilnost
Upravičenec (koordinator): SiEVA d.o.o., podjetje za razvoj in trženje v avtomobilski industriji d.o.o.
Ostali partnerji: Univerza v Ljubljani – Fakulteta za strojništvo, Univerza v Ljubljani – Fakulteta za elektrotehniko, Univerza v Mariboru – Fakulteta za elektrotehniko, računalništvo in informatiko, COSYLAB d.d., Hidria AET d.o.o., Fakulteta za industrijski inženiring Novo mesto, Kolektor Group d.o.o., NELA razvojni center d.o.o., PODKRIŽNIK d.o.o., RLS merilna tehnika d.o.o., TPV d.d., Zavod za gradbeništvo Slovenije.
Vrednost projekta: 8.936.962,50 EUR
Višina sofinanciranja: 5.892.004,63 EUR
Prednostno področje SPS: Mobilnost
Obdobje izvajanja: 01.09.2016 – 28.02.2019
Naložbo sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj.
Vsebinski opis projekta:
Projekt EVA4green prinaša konkreten načrt razvoja 22 novih izdelkov, katerih konkurenčna prednost na trgu se izkazuje skozi 40 inovacij in 16 mednarodnih patentnih prijav. Področja razvoja izdelkov so izbrana tako, da podpirajo usmeritve globalne avtomobilske industrije, strategije EU in tudi nacionalnih razvojnih programov.
Z razvojem izdelkov prispevamo k doseganju pomembnih napredkov na področju zniževanja porabe energije ter emisij, ki izhajajo iz motorjev z notranjim zgorevanjem, elektrifikaciji vozil, ter varnosti in udobju v avtomobilih.
Usmerjenost raziskovalnega dela v štiri ključna področja:
- motor z notranjim zgorevanjem,
- komponente in sistemi za elektrifikacijo glavnega pogona vozila,
- mehatronski sklopi kot pomožni sistemi v vozilih ter
- komponente in sistemi za varnost in udobje.
Prebojne rešitve so dosežene z uvajanjem novih materialov, nižanjem teže komponent, razvojem napredne senzorike, uvajanjem rešitev s področja proizvodnih tehnologij ob hkratni optimizaciji konceptov in konstrukcij.
Product Quality Index
Energy Generation